Уродженка Житомирщини стала кращим кулінаром Ісландії та має звання "солодка королева Європи"
![Уродженка Житомирщини стала кращим кулінаром Ісландії та має звання "солодка королева Європи"](/media/k2/items/cache/c401d7dcdb0c5527a5cf43d523ad25bd_L.jpg)
Кожну справу можна довести до рівня мистецтва, якщо за неї візьмуться ентузіасти. Кулінарія, кажете? Запросто! Наша землячка Марія Шрамко довела, що успіх дається тим, хто справді хоче бути успішним. У світі її знають як «солодку фею Ісландії» та «цукрову королеву Європи».
Усе, за що береться невгамовна Марія, — має успіх. Вона займалася дзюдо, отримала чорний пояс, звання майстра спорту, після травми хребта працювала тренером у школі олімпійського резерву, а згодом у її житті з’явилася кулінарія. І в цій сфері українка на світовій арені (!) досягла колосальних успіхів, - розповіє zvyagel.com.ua.
Нині Марія Шрамко — міжнародний суддя всесвітньої асоціації кулінарів, багаторазова чемпіонка світу та Олімпійських кулінарних ігор, член національної команди Ісландії з кулінарії (за внесок у розвиток гастрономії нагороджена двома золотими хрестами), почесна членкиня 17 кулінарних асоціацій світу. В Україні удостоєна титулу «Жінка третього тисячоліття». Про свої здобутки Марія каже: «Займаюся тим, що подобається. Усім раджу знайти покликання, яке стане вашим святом». Як підсумок сказаного — понад 120 медалей. Зокрема, золото з чемпіонатів свiту та Олiмпiйських кулінарних iгор.
ДЗЮДО Й КВІТИ: ЩО СПІЛЬНОГО?
У 90-х роках чоловік забрав Марію в Ісландію, де йому запропонували контракт. Тут українка з’ясувала, що тренери не потрібні, й почала шукати нові шляхи самореалізації. Окрім спортивного фаху, маючи спеціальність кондитера, почала розвиватися у сфері солодкого декору.
Професійної вершини досягла у виготовленні солодких карамельних композицій у вигляді квітів — це її освідчення природі, серед якої зростала в Смолдиреві Баранівського району.
«Моє дитинство минуло в колгоспі: я допомагала батькам, працювала дояркою. Ніколи не соромилася розповідати про те, що з доярки стала однією з найсильніших спеціалістів у кулінарії в Європі».
Майстерний кондитер, за словами Марії, — дизайнер, архітектор, художник, скульптор, флорист тощо. А ще — людина-свято, котра своїми роботами дарує неймовірні позитивні емоції.
— Спочатку було морально дуже важко, — коли стала відомою, розповідала наша землячка в численних інтерв’ю. — Англійської мови, яка б допомогла з адаптацією, я тоді не знала. Крім того, звикла бути лідером — чемпіонкою, наставником, тренером. А коли звернулася в кондитерську фірму щодо роботи, то розуміла, що нічого серйозного мені не довірять, довелося побігати. «Подай», «принеси», «стань у кінці конвеєра» — перші слова, які я дізналася на ісландській.
Уявити не могла, що в недалекому майбутньому мене, українку, назвуть кращим кулінаром Ісландії й нагородять Золотим Хрестом «За почесні заслуги».
ІЗ ЗАЛИШКІВ ТІСТА ВИГОТОВЛЯЛА АПЕТИТНУ ВИПІЧКУ
Робота в кінці конвеєра полягала в тому, щоб збирати відходи. Марія виросла в Україні, де до хліба ставилися, як до святині. Вона не могла допустити, аби залишки ароматного тіста найкращої якості йшли на годівлю свиням. Потайки формувала з нього кульки, розкатувала, намащувала повидлом, оздоблювала «трояндами» й викладала в піч.
Ця випічка виходила привабливою та апетитною, на неї підвищувався попит. А через два з половиною роки Марія Шрамко очолила крупний кондитерський цех із виготовлення тортів на замовлення. Хоч ісландська мова давалася важко, замовники були задоволені — могла розробити дизайн будь-якої складності.
БІЙЦІВСЬКИЙ ХАРАКТЕР ДОПОМІГ
— Спочатку чоловік Сергій не схвалив узятий мною курс, — розповідає Марія. — Казав, що дзюдо й квітки — несумісні поняття. Потім дивувався: «Це ж треба, у кулінарії, як у спорті: змагання, перемоги, медалі...
Із часом він повірив і в мене, і в перспективність моєї нової професії. Завдяки підтримці чоловіка, я змогла дозволити собі стажування в кращих майстрів світу. Для жінки, котра постійно перебуває в перельотах та роз’їздах, дуже важливо знати, що вдома її чекають і підтримують, а діти під наглядом. Чоловік забезпечив мені надійний тил, я дуже вдячна йому за це».
Коли контракт чоловіка закінчився, вони обоє вже міцно стояли на ногах у чужій країні, були затребувані. Їх сім’ї запропонували громадянство — за кордоном не прощаються з успішними людьми.
Через рік українське прізвище Шрамко пролунало в закордонних ЗМІ. Марія стала єдиною іноземкою, яка спромоглася увійти в основний склад національної збірної Ісландії з кулінарії. Через шість місяців її команда прибула в Люксембург для участі в чемпіонаті світу. Отримавши за свою карамельну роботу 98 балів зі 100 (у 2010 році), привезла звідти першу золоту медаль. А в 2014-му, у тому ж Люксембурзі, встановила рекорд чемпіонату світу, ставши власницею одразу п’ятьох нагород.
Унікальність Марії Шрамко в тому, що вона володіє всіма техніками. Пройшла 16 стажувань у французького метра карамелі Стефана Клейна, у його лабораторії готувалася до найбільш відповідальних чемпіонатів. Зокрема, до Олімпіади-2016. Роботі з карамеллю, а також — аерографії, технікам «пастилаж», «шоколад» кондитер навчалася в США. У Великобританії — створенню квітів із кондитерської пасти, моделювання та айсингу.
Карамельна скульптура, доречі, вважається найскладнішою технікою.
СОЛОДКІ ВИТВОРИ — ЇСТІВНІ!
Її вироби вважають найвищим кондитерським мистецтвом, а найкращі виставляють як експонати музеїв. Багатьох майстрів після виставок запрошують у провідні фірми на роботу, що високо оплачується.
Букет пролісків робить за день, робота зі створення багатокомпонентних флористичних композицій, із застосуванням різних технік і матеріалів, може тривати місяць.
Щоб композиція виглядала, як «жива», — необхідна градація кольорів, світла, фактури. Десь має бути глянцевий ефект, десь — матовий, десь — яскравий, а десь — пастельний. Без спеціальних знань нічого не створити, як і без любові до того, що ти робиш. У всьому рукотворному, на думку Марії, є частинка душі творця.
Вона — універсал, працює з будь-якою сировиною: карамеллю, картингом, маслом, шоколадом, пастилажем, цукровою мастикою, аерографією. Береться за найскладніше.
«Останніми роками мало цим займаюся, бо є суддею на світових чемпіонатах. Продовжую брати участь у світових чемпіонатах і доводжу, що вік — не перепона. За мною — багато учнів, і я завжди маю бути прикладом».
«НА ЧЕСТЬ МОЇХ УЧНІВ ПІДІЙМАЄТЬСЯ ПРАПОР УКРАЇНИ»
Аби бути в тренді досягнень індустрії, щороку Марія Шрамко відвідує дві-три школи в наставників: «Якщо не буду вдосконалюватися, то не вважатиму себе гідною бути тренером своїх учнів. У мене їх багато, вони представляють Україну на світовому рівні. На їх честь усе частіше підіймається Державний Прапор України. Я щаслива, що можу приносити користь. Моє коріння — з України, ніколи про це не забуваю і намагаюся, за можливості, допомагати своєму селу, людям».
Коронавірусну пандемію вони з сім’єю зустріли, маючи з чоловіком свою туристичну фiрму. На досягнутому Марія не зупинилася: опанувала готельно-ресторанний менеджмент, закінчила магістратуру. Навіть кризу в цій сім’ї використовують, щоб не стояти на місці. Двоє дітей у цьому допомагають.
«З’явився час подумати, переосмислити, щось нове внести у свiт кулiнарii i туризму, — каже Марія. — Дуже вдячна своїм батькам, що навчили мене працювати. Вдячна односельцям, школі, знайомим — усім, хто вірив у мене й не вірив. Мене все це робило сильнішою, допомогло довести, що зможу і стану. Життя вдалося, я — щаслива людина. А найкращий для мене райський куточок у світі — батьківський дім і село, де виросла».
Після карантину Марія з сім’єю готуються приймати туристів з усього світу, щоб поділитися краєвидами Ісландії.
«ПИШАЮСЯ, ЩО Я — УКРАЇНКА»
Марія очолила в Ісландії українську діаспору. Організовує мистецькі фестивалі, знайомить іноземців із українською культурою, традиціями, кухнею. Пишається, що вона — українка.
Упродовж останніх десяти років, коли батьки хворіли, часто приїжджала до них. Підбирала контракти в Росію, Білорусь, Польщу, щоб мати можливість зазирнути у своє село бодай на півдня. Після того, як батьків не стало, уже рік Марія не була в Україні, проте обов’язково планує навідатися.
Последнее изменение Понедельник, 15/02/2021