Успенський житомирський собор дивом зберіг свою головну цінність – чудотворний образ Подільської Божої Матері

Подільська церква в Житомирі отримала свою назву від давнього історичного району міста – Подолу, де вона й знаходиться. Це архієрейський собор УПЦ МП, присвячений святу Успіння Пресвятої Богородиці, але, окрім того – це надзвичайно цікава пам'ятка історії й архітектури.

Історія святині
Є свідчення, що храм стояв на цьому місці ще здавна. 1700-й вважають роком народження церкви Успіння у Житомирі, адже саме тоді звели перший дерев’яний храм. Проте він був невеликий і не міг вмістити усіх вірян, тому його вирішили розібрати, а на цьому місці побудувати новий кам’яний собор. Почали спорудження в 1861 році, звівши красиву кам’яну дзвіницю і трапезну. Будівництво тривало двадцять років, а загальна сума пожертв склала 30 000 рублів, що в ті часи було дійсно астрономічною цифрою. Нарешті, у 1882 році кам’яну Свято-Успенську церкву освятив житомирський архієпископ Тихон.

Поступово Подільський храм ще більше розбудовували й прикрашали. Цікаво, що там навіть встановили пічне опалення, щоб узимку не було холодно, а в 1905 році – провели електричне освітлення. Інтер’єр Свято-Успенської церкви Житомира зачаровував яскравими масляними розписами куполів і стелі та витонченим іконостасом.
Цікавий факт
Поблизу церкви заснували парафіяльну школу, де могли навчатися місцеві хлопчики і дівчатка. Навіть збереглася інформація, що вчитель у такій школі отримував 240 рублів на рік. Проте від 1922 відбувалось поступове розграбовування храму під приводом допомоги голодним на Поволжі, а в 1935 році у ньому влаштували склад.

Під час в Другої світової війни Успенська Подільська церква в Житомирі відновлює богослужіння, і тут навіть відкрили жіночий монастир, який діяв до 1945 року. У воєнному лихолітті був поруйнований головний храм Житомира, тому до 1954 року Свято-Успенська церква стає кафедральним собором. 1961 року храм знову був закритий і його перетворили на архів. І лише з приходом незалежності Свято-Успенський храм відкрився заново.

Подільська Божа мати – заступниця Житомира
Виявляється, що не всі скарби були втрачені за роки лихоліть. Успенський житомирський собор дивом зберіг свою головну цінність – чудотворний образ Подільської Божої Матері. Від 1935 року, коли закрили храм, ікону переховували. І лише 1992 року святиню повернули до собору. Перекази говорять, що образ Богородиці Подільської набагато старіший від самого храму, що був збудований 1700 року, і дає особливе заступництво хворим і засмученим, які звернуться до нього.

Переповідають історію, коли в 1872 році в Житомирі спалахнула епідемія холери. Православні християни звернулися по допомогу до Подільської Божої матері, і за участю єпископів, священиків та численних вірян пройшли урочистою ходою по вулицях Житомира, несучи чудотворний образ. Після цього епідемія минула. В пам'ять про це чудо донині є традиція влаштовувати урочистий хід з іконою. У процесії можна взяти участь щороку під час храмового свята Успіння Богородиці 28 серпня. Святкування ікони Божої Матері «Подільської» – 23 серпня (5 вересня за новим стилем).

Як доїхати до Подільської церкви

До Успенського собору в Житомирі, який знаходиться за адресою вул. Подільська, 7, можна доїхати від Залізничного або Автовокзалу маршруткою №58 до зупинки вул. Маяковського, і пройтися ще декілька хвилин старовинною вузькою вуличкою до храму.

 

Джерело: ua.igotoworld.com

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

ОСТАННІ КОМЕНТАРІ

 

 

 

 

 

 

 

 

Погода
Погода в Житомире

влажность:

давление:

ветер:

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework