Рейд 95-ї бригади влітку 2014 року. Спогади генерала Забродського
Рейд десантників 95-ї бригади тилами проросійських сил на Донбасі влітку 2014 року називають найдовшим рейдом бронетехніки у новітній воєнній історії.
Він тривав з другої половини липня по 10 серпня. За цей час рейдові загони пройшли більше 400 км, 170 з яких - з боями на території супротивника, - розповідає bbc.com.
Вони змогли під обстрілами організувати переправу через річку Міус для виходу з оточення інших підрозділів та відтягнули на себе значні сили бойовиків.
Про те, як проходив рейд, про рукопашні бої у Степанівці та зіткнення з російськими десантниками BBC News Україна розказав командир операції, а нині депутат від "Європейської Солідарності", генерал-лейтенант ЗСУ Михайло Забродський.
Бійці 95-ї бригади також поділилися своїми фотографіями тих подій.
Гарячий липень 2014-го
![Рейд 95 бригади](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/112ED/production/_113818307_img_2418.jpg)
Рейдову операцію частково описав Генштаб ЗСУ в аналізі боїв на Донбасі у серпні-вересні 2014 року.
Але багато деталей все ще не можна розкривати, адже мова йде про дії в тилу супротивника, пояснює генерал Забродський.
Влітку 2014 року він командував 95-ю окремою аеромобільною бригадою, яка була одним з найбільш боєздатних підрозділів ЗСУ на початку війни.
У другій половині липня 2014 року на Донбасі тривали важкі бої - сили АТО намагалися оточити Луганськ і Донецьк, а також заблокувати українсько-російський кордон.
![Бійці 95 бригади](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/14CB3/production/_113817158_img_2348.jpg)
Саме біля кордону ситуація була найважчою.
Там, в районі Краснодона, Ізвариного, Червонопартизанська, опинилися в оточенні прикордонники, а також підрозділи 72-ї, 24-ї і 51-ї механізованих бригад і десантники з 79-ї бригади.
Окрім власне оточення, проблемою були і обстріли з території РФ, про які є свідчення з супутникових знімків. Проте Кремль до цього часу це категорично заперечує.
Підготовка рейду
За таких умов почалася підготовка до рейду 95-ї бригади та батальйону 30-ї механізованої бригади.
![Мапа рейду 95-ї бригади](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/1594A/production/_113849388_map_r29-nc.png)
За словами Михайла Забродського, задачі були чіткі: захоплення і утримання рубежів, знищення оперативних об'єктів ворога, дезорганізація у нього в тилу, щоб відволікти сили від боїв на лінії зіткнення.
Попри поширену в інформацію, відбирали в рейд не за принципом добровольців, а за спеціалізацією бійців.
"Це ж не перша наша операція була, вже знали, хто на що здатний в бою", - каже колишній комбриг.
![Бійці 95 бригади](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/B073/production/_113817154_img_2198.jpg)
Від 95-ї бригади у рейд вийшло близько 600 людей: два рейдові загони, угрупування артилерії та угрупування підрозділів забезпечення.
На певному етапі залучили 1-й батальйон 30-ї окремої механізованої бригади. Це ще 400 бійців.
"Загін має бути легким, рухомим і здатним до швидкого маневру. Тому не брали з собою весь комплект підрозділів забезпечення, так званий "хвіст", бо це могло суттєво ускладнити процес", - говорить Михайло Забродський.
Початок
![Бійці 95 бригади](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/FE93/production/_113817156_img_2459.jpg)
Виходили з-під Слов'янська.
Першим серйозним зіткненням став бій під Лисичанськом 19 липня, в якому загинули п'ятеро десантників.
Саме місто остаточно звільнили лише 24 липня, але у першому бою бійці 95-ї бригади змусили супротивника залишити кілька позицій та зайняли нафтопереробний завод.
А також змогли забезпечити рух сил АТО далі за Лисичанськ.
Савур-Могила
![Спалена БМП](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/6253/production/_113817152_2014801075916.jpg)
Але найскладніше лише починалося.
Як зізнається Михайло Забродський, найважчими у рейді були бої за Савур-Могилу, Степанівку, а також наведення переправи через річку Міус.
Курган Савур-Могила, як панівна висота на багато кілометрів навколо, мав стратегічне значення, але вибити звідти проросійські сили не могли кілька днів.
Це вдалося зробити 28 липня силами 95-ї бригади і техніки 30-ї бригади.
![Міномет](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/11B85/production/_113818527_img_0187.jpg)
Десантники продовжили рейдові дії далі, а позиції на кургані передали іншим підрозділам.
Які, утім, через обстріли не змогли там закріпитися й пізніше Савур-Могилу повторно штурмувала 51-а бригада і спецпризначенці.
Рукопашні бої у Степанівці
![Бійці 95 бригади](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/55D3/production/_113817912_img_1927.jpg)
Далі був захід у село Степанівка.
Там зав'язались бої на близькій дистанції, дійшло навіть до рукопашних сутичок.
"Ближче до центру Степанівки, де стояли вже напівзруйновані магазини і кафе, дійсно, був такий епізод", - не дуже охоче пригадує Михайло Забродський.
"Все сталося абсолютно раптово, як і буває у ближньому бою. Але наші військовослужбовці показали себе, говорячи парламентськими виразами, надефективно", - додає він, відповідаючи на питання про те, як той бій вплинув на бійців.
Переправа через Міус
![Обстріл](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/A3F3/production/_113817914_img_2334.jpg)
Однією з головних цілей рейду було захоплення ділянки для наведення мосту через річку Міус, щоб дати можливість прикордонному угрупуванню вийти з оперативного оточення.
Як каже Михайло Забродський, супротивник не одразу зрозумів, що це взагалі можливо, та не пов'язав дії рейдового загону з можливим проривом оточених підрозділів.
"Всі знали, що Міус тоді був водною перешкодою, яка дуже ускладнювала перехід на підконтрольні території фактично від Ізвариного" - пояснює він.
![Рейд 95 бригади](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/14033/production/_113817918_img_2259.jpg)
"Коли супротивник встановив реальні наміри, то використовував всі засоби ураження, які міг. Маневрових підрозділів у нього на той час в цьому районі не було, а от артилерію міг застосовувати, зокрема, й з того боку кордону, що виключало будь-який вогонь у відповідь", - відзначає генерал.
Саму переправу наводили під постійними обстрілами за кілька кілометрів на північ від села Дмитрівка.
"У нас з собою було два комплекти механізованого мосту. Один був пошкоджений ще на підході, й добре, що був другий. Місце обрали між двома досить високими берегами, які захищали і закривали міст від спостереження супротивника. Жодного прямого влучання у сам міст не було", - розповідає Михайло Забродський.
![Рейд 95 бригади](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/350D/production/_113818531_img_2162.jpg)
"Але переправа на Міусі була під обстрілом без перебільшення 24 години на добу. Постійна канонада, весь час під вогнем, це важко уявити. Снарядів вони не шкодували, били не точково, а по площі", - додає він.
Безпосередньо ж оточені підрозділи переправлялися близько шести годин.
Загалом 6-7 серпня вдалося переправити через Міус близько трьох тисяч бійців та 250 одиниць техніки.
Повернення
![Рейд 95 бригади](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/B06B/production/_113836154_img_2093.jpg)
На останньому етапі рейду десантники разом з 30-ю бригадою "пробивали" коридор на лінії "Степанівка - Красний Луч - Червона Поляна - Лутугине".
Це мало перерізати комунікації проросійських формувань.
Тоді ж, за даними Генштабу, в районі міст Красний Луч і Міусинськ українські військові вперше зіткнулися з російськими частинами, які видавали себе за "армію ЛНР".
Через відсутність резервів штаб АТО вирішив вивести рейдову групу 95-ї бригади.
![Михайло Забродський](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/07B3/production/_113817910_4e66dc2e5b4a346e5daf2888314ac41a6cda5350.jpg)
Тож її підрозділи пройшли по тилах супротивника до Дебальцевого й 10 серпня повернулися у свій вихідний пункт біля Слов'янська.
"На тому виході (а це не лише рейд, а і завдання до нього) загиблих у бригаді було близько 30 людей, й 150 поранених. Це майже за місяць боїв", - розповідає колишній комбриг 95-ї бригади.
Проти російських десантників
![Рейд 95 бригади](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/1610D/production/_113818309_img_2236.jpg)
На питання про те, як дізналися, що діяти довелося не лише проти "колишніх шахтарів і трактористів ополчення" (як на цьому наполягають у Кремлі), а і проти кадрових російських військових, Михайло Забродський каже, що розуміння цього прийшло ще до рейду.
Про це, наприклад, свідчили інженерні обладнання проросійських формувань під Слов'янськом: "Підхід свідчив, що там працювали професіонали. Тому що є розділи у військовій справі, які вимагають певних навичок, а головне - досвіду".
Далі з "російськими кадровиками" 95-а бригада зіштовхувалася у різних точках, зокрема під Лисичанськом.
"Коли вражається машина з особовим складом, а там всі одягнені в однакову форму і в декого навіть були документи при собі - які ж могли бути сумніви?" - запитує український генерал.
![Артилерія 95 бригади](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/9A39/production/_113818493_img_2225.jpg)
"Вони на той час, на відміну від "зелених чоловічків" у Криму, навіть не приховували ні своєї приналежності, ні своєї присутності", - додає він.
Інше свідчення - захоплена радіостанція, по якій певний час слухали переговори супротивника.
"Чіткий радіообмін, постановка завдань - завжди можна зрозуміти, коли між собою спілкуються професіонали. А якщо додати ще відомий "говорок", то це однозначно викриває належність до певної етнічної групи. Всі сумніви зникають", - пояснює Михайло Забродський.
Тоді ж вперше українські десантники зійшлися з російськими "ВДВ".
![Михайло Забродський](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/2C75/production/_113818311_a53dfd1932ec397ae24be58720577a02f2005f79.jpg)
Підрозділи, які вважаються елітними і в українській, і в російській арміях, тоді ще мали однакову символіку: блакитні берети та блакитні тільники, які пішли ще з радянської традиції.
"Напевно, вперше у воєнній історії блакитні берети воювали проти блакитних беретів. Але тоді ніхто не думав, які це десантники: псковські, тульські чи якісь інші, це був супротивник. Поле бою залишилося за нами", - говорить Михайло Забродський.
Пізніше в Амвросіївському районі на Донеччині українські військові взяли у полон десять бійців 331-го полку 98-ї "Свірської" дивізії повітряно-десантних військ РФ.
У Росії тоді пояснили їхню присутність в Україні тим, що вони патрулювали кордон і випадково перетнули його на непромаркованій ділянці.
Російські десантники потрапляли у полон загалом кілька разів. Інший відомий випадок - двоє полонених десантника з 31-ї окремо десантно-штурмової бригади з Ульяновска, яких затримали бійці батальйону "Донбас" під час виходу з Іловайська.
Забезпечення рейдових загонів
![Рейд 95 бригади](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/F213/production/_113817916_img_2060.jpg)
Забезпечення продовольством, боєприпасами та пальним - ключове питання для рейду.
"Брали їх максимально, тому що розуміли, що все може трапитися і ніякого підвозу точно не буде", - каже генерал Забродський.
"Особлива увага була до артилерійських боєприпасів. Поки жива твоя артилерія, ти можеш виконувати завдання", - відзначає він.
![Артилерія 95 бригади](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/4C19/production/_113818491_img_2227.jpg)
Транспортували основну масу забезпечення на своїх бойових машинах БТР-80.
А також допомагали "трофеї": "Як ми і передбачали, супротивник використовував такі ж боєприпаси, те ж пальне і навіть ті ж машини, що і ми. Тому з певного періоду проблеми з цим зникли".
Вивезення поранених та вбитих
![Бійці 95 бригади](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/E859/production/_113818495_img_0119.jpg)
Евакуйовувати вбитих та поранених з території за лінією зіткнення було проблематично.
"До того, як перейшли Міус, евакуація поранених ще працювала, хоч і важко. З-під Саур-Могили, наприклад, не могли вивезти поранених більше доби. Кругом був супротивник", - пригадує Михайло Забродський.
Але далі вивозити просто не було куди.
"Тому всіх поранених і загиблих просто везли з собою, не було іншого виходу", - каже екскомбриг 95-ї бригади.
"Залишати загиблих - це було, м'яко кажучи, нечесно, якщо взагалі не злочин", - наголошує він.
Найдовший рейд бронетехніки?
![Рейд 95 бригади](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/169A5/production/_113818529_img_2606.jpg)
У 2015 році американський військовий експерт та президент Potomac Foundation доктор Філіп Карбер у статті "Вивчені уроки російсько-української війни" назвав рейд 95-ї бригади "найбільшим та найдовшим рейдом бронетехніки у тилу ворога у зафіксованій воєнній історії".
"Історія знала і більш тривалі по часу рейди, згадати хоча б партизанські рейди Ковпака під час Другої світової війни. Так само рейдові дії застосовували для боротьби з наркокартелями у Південній Америці чи радянські війська в Афганістані", - коментує Михайло Забродський.
![Михайло Забродський](https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/1433/production/_113817150_912240.jpg)
Але відзначає, що доктор Карбер, вочевидь, писав саме про новітню воєнну історію: "Під час наших зустрічей доктор Карбер наполягав саме на такому трактуванні - що це тривалий час не застосовувалось".
Генерал зізнається, що постійно згадує про рейд: "Він постійно сниться. Постійно повертаєшся до тих подій, аналізуєш, думаєш - можливо, щось можна було зробити краще. Особливо з огляду на те, що знаєш зараз".
"Але відчуття задоволення не зникло, завдання ми виконали. Нічого не було дарма", - заявляє Забродський.
ФОТО: ПРЕССЛУЖБА 95-Ї БРИГАДИ, МІНОБОРОНИ УКРАЇНИ