На Житомирщині намагаються повернути замок Грохольських-Терещенків у власність громади

Цього року неоготичному замку Грохольських-Терещенків, що в селищі Червоному на Житомирщині, виповнюється 170 років. З них майже півстоліття він перебуває у напівзруйнованому стані. Палац входить до рєєстру культурної спадщини місцевого значення.
За словами секретарки Червоненської селищної ради Нелі Безноско, місцева влада працює над тим, аби повернути замок у власність громади, - розповідає suspilne.media.
Неля Безноско каже, що коли замок перейде у власність громади, можна буде добитися того, щоб він став культурною спадщиною Національного рівня:


"Це була б хороша перспектива його відновити. Моя позиція, що він обов'язково має перейти у власність громади і має бути відреставрованим. Зараз вже реставруємо власними силами вхідні ворота, які збереглися з тих часів".

Тарас Коновалов систематично проводить екскурсії в палаці Грохольських-Терещенків для туристів. Зараз він навчається на історичному факультеті, народився в селищі Червоному. Розповідає, що ще з дитинства постійно проводив тут час із друзями. Після вступу на історичний факультет вирішив детальніше дослідити історію замку.


Тарас Коновалов
У замку Тарас Коновалов показав кореспондентам Суспільного оркестрову яму, будку для суфлера, ліпнину на стінах, а також оригінальну вентиляцію, яка функціонує й досі ще з тих часів. Каже, що постійно відшукує в інтернеті, книжках, архіві, історичних статтях матеріали про цей маєток.




Тарас Коновалов розповів, що з Червоного розпочалася історія авіабудівництва України:
"У Федора Терещенка були можливості для облаштування авіації. У 1909 році він приїхав у маєток свій, у Червоне, і неподалік маєтку, буквально в 50-100 метрах від нього, облаштував майстерні. В них збиралися літаки: Терещенко 1, Терещенко 2, Терещенко 3 і так до сьомої моделі".

Тарас Коновалов показав фото однієї з перших авіамоделей, яку зібрали в Червоному.
У Радянські часи в приміщенні палацу розміщувалося училище. У 80 роки 20 століття училище перенесли до іншої будівлі. Замок розграбували мародери.

У 2000 році палац Грохольських-Терещенків сесією Червоненської селищної ради передали в безоплатне користування монастирю Української православної церкви московського патріархату. Відтоді в палаці діє жіночий монастир. Що було зроблено в замку з того часу та про бачення відновлення палацу в Житомирській єпархії кореспондентам Суспільного коментувати відмовилися.


Секретарка селищної ради Червоненської ОТГ Неля Безноско зауважила, що у монастиря немає можливості реставрувати замок:


"Вони дуже скромно там проживають. Щось вони трішки, звичайно, підтримують, щоб його не розкрали, не зруйнували далі, але ніхто нічого не робить. В свій час ще при Радянському Союзі маєток неправильно передали на баланс цукрового заводу, а не селищної ради. Тому потрібно ще з тих часів, з тих документів шукати можливість його повернення".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Червоне: єврейські сторінки історії. ВІДЕО
Мандри Житомирщиною: несподівані відкриття, які можна зробити за вихідні
Топ 10 найкращих палаців та садиб Житомирщини. ФОТО
Авторка: Ольга Степуренко
Камера: Ігор Грач, Сергій Кобилянський