АВТО RIA

Руїни маєтку графа Мазаракі в селі Гвіздярня. ВІДЕО

Руїни маєтку графа Мазаракі в селі Гвіздярня. ВІДЕО

  У лісі-лісі темному… Приблизно так могла починатися розповідь мандрівника, який заглянув би у Гвіздярню 150 років тому.

  Власне, 150 років тому це було доволі перспективне село, яке потрапило у руки такому ж перспективному графові з нетиповим для цього краю прізвищем Мазаракі.

 

  Хто такий цей Мазаракі, що лишилося в селі після нього, та де взагалі ця Гвіздярня?

  Історики кажуть, що село засноване у 1850 році. Романівський краєзнавець, пан Кондратюк, пише, що перша згадка про село була ще у 1700-х роках.

  Від самого свого заснування до укрупнення в 1930х роках Гвоздярня залишалася селом однієї вулиці. 

  А от на мапах 1930 і 1933 років з’являється одна доволі виразна деталь, яка цікава нам як дослідникам краю. Ця деталь — вулиця, яка веде на північ від села до лісу. А у лісі у нас панський фільварок з лісопилкою. Якщо коротко, то фільварок це господарський комплекс з житловими будівлями, що належав одному власнику. Існували такі фільварки починаючи із 12 століття і протрималися аж до революції 1917 року.

  Більшість фільварків на Галичині, Волині, Поділлі були орієнтовані на вирощування збіжжя, яке прекрасно росло на території України. Проте деякі із фільварків були доволі нестандартними. Вони могли виробляти мед, м’ясо, овочі-фрукти, поташ, бочки, шкіру і т.д.

  Але в нас тут ліси, як-не-як, фруктам треба тепло, свиням — їжа, щоб виробляти якісь ремісничі продукти треба знайти рукастих майстрів, тому, що ми робимо? Правильно, фігачимо пилораму на околиці села і ріжемо ліс. За сто років нічого не змінилося 

  Цей фільварок можна було знайти і на старих картах, але він там ледь помітний і ще не розбудований на повну потужність. Всі джерела, які вдалося віднайти, стверджують, що цей фільварок разом із селом належали сім’ї Мазаракі, гербу Невлін.

  Першим Мазаракі, життя якого було пов’язане з Гвоздярнею, був Іван (Ян) Людвик. Цей чоловік із дуже нехарактерним для нашого краю прізвищем був нащадком іншого Івана (Яна) Мазаракі, львівського міщанина із грецьким корінням, котрий жив і успішно робив бізнес ще у 17 столітті.

  Якщо ж прослідкувати лінію нащадків цього львів’янина, який був найбагатшою людиною грецької віри у місті, то ми дізнаємося наступне.

  Ян Мазаракі (1620-1674) одружився з Анною Струтинською, і вони мали кількох синів — Александра, Яна, Міхала (1660-1723), Пйотра і Стефана.

  Саме від Міхала продовжилася лінія Мазаракі, яка осіла на Поділлі та Волині. Від шлюбу з Еви Комаровною (Ewy Komarówna) мав трьох синів — Єжи, Станіслава (1710-1792) і Йозефа. Станіслав, у свою чергу, мав шлюб із Н. Вітвіцькою. Їх сини — Ян і Людвик (1755-1827).

  Людвик одружився з Антоніною Хаджинською, і цей шлюб приніс їм сімох дітей, серед яких був Ян Мазаракі, потенційно перший власник гвоздяренського маєтку. Народився він у 1797 році в селі Махнувка, Підкарпатського воєводства сучасної Польщі. Що саме і коли його привело на Житомирщину сказати важко.

  Фактом лишається те, що серед його власності була не тільки Гвоздярня, а ще Іванопіль, Велика Волиця, Уланів, Іванківці та купа інших поселень. Як саме в руки йому потрапила наша Гвоздярня — поки не вдалося знайти.

  Але у 1901 та 1913 роках у книзі “Список землевладельцев и арендаторов Волынской губернии” власником Гвоздярні значиться вже його внук, теж Ян Мазаракі, син Августа Мазаракі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Топ 10 найкращих палаців та садиб Житомирщини. ФОТО

Неоготична перлина Житомирщини, яка могла б бути туристичним магнітом, але про неї знають зовсім небагато туристів. ФОТО

Трішки несподіваної історії старого українського села Райгородок Бердичівського району. ФОТО

 Текс за матеріалами d-roma.com

 Відео: Своя Хвиля

Новини Житомира

 

Последнее изменение Вторник, 19/10/2021

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

ОСТАННІ КОМЕНТАРІ

 

 

 

 

 

 

 

 

marschrut

Погода
Погода в Житомире

влажность:

давление:

ветер:

BP link u

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework